Ostatnia aktualizacja:

Co leczy marihuana lecznicza?

Zachariasz

Medycyna i choroby

Ludzie chorują i leczą się po to, by łagodzić objawy różnych schorzeń i nie dopuszczać do dalszego ich rozwoju. Medycyna wciąż się rozwija, a oznaką tego jest ciągłe poszukiwanie nowych metod leczenia różnych dolegliwości. Ciało ludzkie wciąż stawia naukowcom i lekarzom nowe wyzwania. Pojawiają się nowe schorzenia lub kolejne odmiany już istniejących . Formy i metody działania na organizm są bardzo różne. Mamy więc tabletki, zastrzyki, inhalację, prądy, środki dożylne itp. Jedną ze stosunkowo nowych form łagodzenia różnych dolegliwości jest zastosowanie marihuany leczniczej.

Marihuana lecznicza

Marihuana lecznicza to odmiany konopi, które nie odurzają lecz leczą. Dzieje się to za sprawą obecnego w nich kannabinoidu CBD. W organizmie człowieka znajdują się setki receptorów wrażliwych na kannabinoidy. Są one prawie we wszystkich najważniejszych narządach i organach. Reakcja organizmu na CBD jest punktem wyjścia do stosowania marihuany leczniczej w leczeniu różnych schorzeń dotyczących różnych narządów. Badania nad marihuaną leczniczą prowadzone są od kilkudziesięciu lat. Zajmują się nimi naukowcy, a także lekarze usiłujący pomóc swoim pacjentom. Kolejne kraje dopuszczają marihuanę medyczną do obrotu. W aptekach można kupić oleje, tabletki, herbatki i nalewki z marihuaną. Polskie prawo nie zezwala na produkowanie marihuany rekreacyjnej. Trwają właśnie prace nad przepisami, na podstawie których marihuana medyczna będzie dopuszczona do obrotu.

Co leczy marihuana lecznicza?

Receptory kannabinoidów znajdują się w płucach i na tej podstawie próbuje się leczyć marihuaną leczniczą pacjentów z astmą. Odnosi się w tej mierze znaczne sukcesy. Pacjenci czują się lepiej, mają mniej duszności i niższy poziom lęku związany z problemami z zaczerpnięciem powietrza. Takie same receptory znajdują się w jelitach, dzięki czemu leczniczą marihuaną można łagodzić objawy i nie dopuszczać do rozwoju nieswoistych zapaleń jelit. Wiele badań dowodzi, że receptory kannabinoidowe usytuowane są też w mózgu. Na tej podstawie prowadzi się eksperymenty z podawaniem marihuany leczniczej chorym na chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera. Wiadomo już, że łagodzi ona objawy i spowalnia rozwój degeneracyjnych chorób mózgu.